VİTAMİNLER

Aşağa gitmek

VİTAMİNLER

Mesaj  Admin Bir Çarş. Kas. 19, 2008 3:27 pm

Vitaminler
Vitaminler sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan organik bileşiklerdir. Vitamin Latince yaşam anlamına gelen "vita" sözcüğünden kaynaklanır. Vitaminler vücut tarafından üretilemeyen besinlerin enerjiye dönüşümüne ve vücudun normal işlevini sürdürmesine yardımcı olan maddelerdir. Vitaminler vücut fonksiyonunun düzenlenmesinde ve devamlılığında önemli rol oynarlar. Yağda ve suda eriyenler olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Yağda eriyenler A - D - E - K vücutta depolandığı için her gün almaya gerek yoktur. Suda eriyenler B - C ise depolanmazlar, fazlası dışarı atılır. Her gün alınması gerekir.

Yetersiz vitamin alımı Huzursuzluk, iştahsızlık ve yorgunluğa neden olabilir. Kısa ya da orta dönemde genel durumun bozulmasına yol açar. Uzun dönemde ise kronik hastalık gelişimine neden olabilir.

VİTAMİNLER


Solunum yollarının ve gözlerimizin sağlığı için gereklidir. Başlıca kaynağı balık karaciğerindeki yağlardır. A vitamini eksikliği görme bozukluğuna yol açar. Çeşitli hayvansal besinlerden elde edilebildiği gibi, vücut tarafından, bitkilerin çoğunda bulunan karoten'den de yapılabilir. A vitamini büyümeyi etkileyen ve vücudu enfeksiyonlardan koruyan bir vitamindir.

B vitamini çeşitli maddelerden meydana gelir. Başlıca B vitamini kaynakları: Un, yumurta sarısı, bira mayası ve karaciğerdir. B vitamini eksikliğinde vücut yeterli alyuvar yapamaz ve kansızlık belirir.

C vitamini vücut dokularını bir arada tutan maddenin yapımında gereklidir. Taze sebze ve meyvelerde bulunan C vitamininin eksikliğinin, solunum yollarının direncinin azaldığı, nezleye yol açtığı gözlenmiştir.

D vitamini genellikle güneş ışınları etkisiyle deri tarafından yapılır. Yumurta, balık ve balık yağında bulunan D vitamini, kemik ve diş sağlığı için gereklidir.

Buğday tanesinde ve bitkilerin yeşil organlarında bulunan E vitamininin çok sayıda besin maddesinde bulunmasından dolayı insanda eksikliğine pek rastlanmaz.

Bu vitamin birçok yeşil sebzede vardır. Bağırsaklarımızda yaşayan bakterilerce de yapılır. Karaciğer, kanın pıhtılaşmasına yarayan bir maddenin yapımında bu vitamine gereksinim duyar.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 49
Kayıt tarihi : 19/11/08

Kullanıcı profilini gör http://egitim1.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz