PROTEİNLER

Aşağa gitmek

PROTEİNLER

Mesaj  Admin Bir Çarş. Kas. 19, 2008 3:28 pm

Proteinler
Her ne kadar kulağa tek bir madde gibi gelse de, protein amino asit denilen kimyasalların, işlevlerinin gerektirdiği şartları yerine getirmek üzere değişik şekillerde birbirlerine bağlanması ile oluşmuş bir yapıdır. Bilim adamları, proteinlerin yapısında 22 değişik amino asit bulmuşlardır. Bu amino asitler, değişik şekillerde birleşerek, binlerce çeşit proteini oluştururlar. Bazı amino asitler vücudumuzda kendiliğinden üretilirler. Bu 13 çeşit önemsiz amino asit vücudumuzu şu anki şeklinde tutmak için gereklidir; ancak vücudumuzda üretildikleri için onları yediğimiz besinlerden almamıza gerek yoktur. Geri kalan 9 amino asit beslenme yoluyla alınmalıdır, çünkü vücudumuzda üretilmezler. Hiçbir şekilde vücudunuzun bu amino asitleri üretmesini sağlayamazsınız. İşte biz bu amino asitleri edinmek için protein içerikli besinler yemeliyiz.

Proteinlere Neden İhtiyaç Duyarız?

Proteinler vücudumuz tarafından çeşitli şekillerde kullanılırlar. Proteinler en çok vücudumuzu oluşturan dokuların yapımında, onarımında ve yenilenmesinde kullanılırlar. İri kaslar, derin nefes alabileceğiniz güçlü akciğerler, hızlı koşmak için güçlü bacaklar! Hepsi proteinlerin eseridir!
Proteinler vücudumuzda daha birçok değişik yerde de kullanılırlar. Kanımıza kırmızı rengini veren ve vücudumuzdaki hücrelere oksijen taşıyan hemoglobin, proteinlerden oluşmuştur. Vücudumuza giren mikroplarla savaşan ve bizi hastalıklardan koruyan anti-korlar proteinlerden oluşmuştur.
Bisikletten düştüğümüzde bacağımızdaki kanamayı durduran ve yarayı kapatan kabuk proteinler kullanılarak inşaa edilir. Vücudumuzun kemiklerimiz hariç her bölümü proteinlerden oluşmuştur. (Ellerimiz, kollarımız, kalbimiz, damarlarımız, hatta saçlarımız ve tırnaklarımız bile proteinlerden oluşmuştur.)

Proteinler Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Vücut hücre ve dokularının yapılmasında ve onarılmasında kullanıldıkları için yeterli miktarda proteinin beslenmemizde hayati önemi vardır. Yeterli protein almazsak büyüyüp gelişemeyiz.
Peki proteinler hangi besinlerde bulunur?
Proteinler kırmızı ette, tavuk etinde, balık etinde, yumurta da, sütte ve fındıkta bol miktarda bulunur. Protein ayrıca peynir, yoğurt ve tereyağı gibi süt ürünlerinde de bulunur. Fasulye de büyük bir protein kaynağıdır.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 49
Kayıt tarihi : 19/11/08

Kullanıcı profilini gör http://egitim1.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz