MİNERALLER

Aşağa gitmek

MİNERALLER

Mesaj  Admin Bir Çarş. Kas. 19, 2008 3:31 pm

Mineraller
Mineraller vücudun kendi kendine oluşturamadığı inorganik maddelerdir. Toplam vücut ağırlığının % 4'ünü meydana getirir. Mineraller vücut işlevleri için vitaminler kadar önemlidir.

Doğada bulunan bütün mineraller vücudumuzda da vardır. Bu, onların ne kadar önemli ve sürekli edinilmesi gereken maddeler olduğunu gösterir. Mineraller sağlıklı yaşam için gereklidir. Onlar olmadan vücut yaşaması için gerekli fonksiyonları sağlıklı bir şekilde sürdüremez. Sağlığımız için çok önemli olan 14'ten fazla sayıda mineral vardır.

Mineraller çoğunlukla vitaminlerle birlikte çalışarak vitaminlerin en fazla ihtiyaç duyulan bölgeye ulaşmalarını sağlarlar. Vitaminler de mineraller için aynı şekilde çalışır. Hücre korunması ve sağlıklı diş, kemik, cilt yapısı için önemlidir.

Mineraller aynı zamanda kan basıncı, kalp ritmi, kas fonksiyonları, vücuttaki sıvı dengesinin korunması, üreme ve daha pek çok fonksiyonda önemli rol oynarlar. Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, mineral kaybı ve eksikliği sağlığımızı direkt olarak etkiler. Günümüzün dengesiz beslenme alışkanlıkları, minerallerin dışarıdan alınmasını gerektirir. Özellikle yoğun fiziksel ve zihinsel aktiviteler, sürekli ilaç kullanımı ve yaşlılık gibi durumlarda bazı minerallere gereksinim artar.

Kalsiyum

Bu mineral büyük oranda vücudumuzdaki kemiklerde bulunur. Kalsiyum vücuttaki bütün fonksiyonlarda görev alır. Kemik ve dişlerin oluşumunu ve sağlıklı kalmasını, kanın pıhtılaşmasını, kasların kasılmasını sağlar. Sinir iletişimlerini gerçekleştirir. Kalsiyum, özellikle vücuttaki demirin kullanımı ve alınan gıdaların hücre zarından geçebilmesi için gerekli olan bir mineraldir. Stres, egzersiz yetersizliği ve diğer bazı faktörler nedeniyle vücuttaki kalsiyum miktarı azalır. Kalsiyum kanın pıhtılaşmasında rol alır. Eksikliğinde kemik yapı bozuklukları, sinir dokularında aşırı duyarlılık, büyüme geriliği ve kemik yumuşaması görülür. Süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler, fındık, narenciye ve bazı balıklarda bulunur.

Bakır

Karaciğerde depolanan önemli minerallerden biridir. Vücut dokusunun yeniden oluşması için gerekli enzimlerin hayati komponentidir. Hemoglobine bağlı demirin korunması ve Vitamin C'nin kullanımı için gereklidir. Beyin sinirlerimiz ve bağ dokusu için bakır miktarı önemlidir. Bakır, merkezi sinir sisteminin düzenli işlemesinde ve demir metabolizmasında rol alır.

Krom
Vücuttaki basit şekerin parçalanmasında rol oynar. İnsülin oluşumuna, kandaki şeker ve kolesterol düzeyinin kontrolüne yardım eder. Krom, vücuttaki enzim ve hormonlar için çok önemlidir.

İyot
Tiroid bezlerinin içeriğinde yer alır. Tiroid ve tiroid kontrol mekanizmasında, zihinsel fonksiyonlarda, enerji ve kilo almada önemli bir rol oynar. Tiroid hormonunun yapımı için gereklidir. Tiroid hormonu hücre metabolizması ve dolayısıyla fiziksel ve zihinsel gelişme, sinir ve kas dokusu işlevleri ile dolaşımda rol oynar. Yeterli miktarda alınmazsa guatr yani tiroid bezinde büyüme meydana gelir.

Demir
Hemoglobin (kırmızı kan hücresi), miyoglobin (kas pigmenti) ve enzim üretimi için gereklidir. Vücuttaki demirin sadece yüzde 8'i kan damarlarından gelir. Demir vücutta büyümeye yardım eder, yorgunluğa karşı ve hastalıklardan korunmada kullanılır. Demir özellikle kadınlar için daha önemlidir. Çünkü kadınlar 1 ay içinde erkeklerin kaybettiklerinden 2 kat daha çok miktarda demir kaybederler. Demir, vücuttaki B grubu vitaminlerinin kullanımını arttırır. Hemoglobinin yapısında yer alan demir, oksijenin dokulara taşınması ve hücre solunumu için çok önemlidir. Eksikliğinde kansızlık ortaya çıkar. Yumurta sarısı, et, balık, ciğer, yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, fındık ve dalakta bulunur.

Magnezyum
Sinir sisteminin ve kasların gevşemesini sağlayan mineraldir. Magnezyum kandaki şekerin enerjiye dönüştürülmesinde önemli bir rol alır. Bu hayati mineral, vücudumuzun Vitamin C, kalsiyum, fosfor, sodyum ve potasyumu daha etkili bir şekilde kullanabilmesi ayrıca sağlıklı dişler ve sindirim sisteminin rahatlığı için gereklidir. Eksikliğinde depresyon, merkezi sinir sistemi uyarılmasında artış ve kasılmalar, büyüme geriliği, davranış bozukluğu, sinir ve kas çalışmasında bozukluklar olabilir. Soya fasulyesi, fındık, süt, balık, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllarda bulunur.

Fosfor
Sadece fizyolojik kimyasal reaksiyonlarda yer almakla kalmaz, aynı zamanda vücuttaki bütün hücrelerde bulunur. Normal kemik ve diş yapısı, kalp düzeni ve normal böbrek fonksiyonları için gereklidir. Süt ürünleri, sakatatlar, et ve kuru baklagillerde bulunur. Eksikliğinde halsizlik ve kalsiyum kaybı oluşur.

Potasyum
Potasyum, sodyumla birlikte vücuttaki su dengesinin sağlanmasına yardımcı olur ve gıdaların hücre içine geçişini sağlar. Potasyumun önemli görevlerinden biri de sinir sistemindeki mesajları iletmesidir. Beyne oksijenin gönderilmesi beyin için önemlidir. Her gün bu mineral vücutta kullanılır ve tekrar yeri doldurulur. Kalbimiz ve vücuttaki diğer kaslarımızın sağlıklı yapısını koruması potasyuma bağlıdır. Fazla şeker, fazla tuz, alkol ve stres bu mineralle birlikte vücuttan atılır. Sodyum ile birlikte vücudun sıvı-elektrolit dengesinin korunmasını sağlar. Eksikliğinde kas zayıflığı, sinirsel duyarlılık, kalp atışında düzensizlik görülür.

Selenyum
Vitamin E ile birlikte antioksidan ve hücre koruyucusu olarak çalışır. Dokuların zarar görmesini engeller. Selenyum dokuların elastikiyetinin korunması için önemlidir.

Sodyum
Bu mineral sinir ve kas fonksiyonlarının devamı için çok önemlidir. Asıl görevi sıvı pompalanmasını ve gıdaların hücre zarından geçişini sağlamaktır. Bol miktarda sodyum yüksek kan basıncına katkıda bulunur. Tuz, füme etler, süt ve süt ürünlerinde bulunur. Vücudun suyunu dengeler, sinir iletişimlerini ve kasların kasılmalarını sağlar, kalbin normal atış ritmini korur. Vücuttaki sodyum eksikliği kramplar, iştahsızlık ve uyumsuzluğa neden olur.

Kükürt
Sağlıklı saç,cilt ve tırnaklar için gereklidir. Oksijen dengesinin korunmasına yardımcı olur, bu da beyin fonksiyonları için çok önemlidir. Sülfür aynı zamanda B-grubu vitaminlerinin işlevlerini yerine getirmesine ve karaciğerde safranın salgılanmasına yardımcı olur.

Çinko
Bu mineral vücutta her şey için gereklidir. Vücuttaki pek çok fonksiyonda görev alır. Vücudumuzdaki her hücrede çinko vardır. Zihinsel fonksiyonlarda, vücudun kendi kendini iyileştirmesi ve yenilemesi gereken durumlarda, kanın stabilizasyonunda, vücuttaki alkali dengesinin muhafazasında önemli roller üstlenir. Büyümenin ve cinsel gelişimin normal olmasını, yaraların iyileşmesini sağlar. Bu mineralin varlığına ihtiyaç duyan organlar; kalp, beyin ve üreme sistemidir. Deniz ürünleri, et, karaciğer, fındık, süt ve yumurtada bulunur. Vücuttaki çinko eksikliğinde büyüme geriliği, iştahsızlık ve eklemlerde şişme meydana gelebilir.

Bor
Vücudumuzdaki ve kemiklerdeki kalsiyum, magnezyum ve fosforun muhafazası için gerekli olan bir mineraldir. Bor bu üç mineralin vücutta maksimum şekilde kullanılmasını ve korunmasını sağlayan yardımcı mineraldir.

Manganez
Kıkırdak dokusu, steroid sentezi, ve glikoz kullanımı için gereklidir. Eksikliğinde anormal kemik ve kıkırdak oluşumu, glikoz toleransında bozulma ve büyümede gecikme oluşabilir.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 49
Kayıt tarihi : 19/11/08

Kullanıcı profilini gör http://egitim1.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz