GERİ DÖNÜŞÜM

Aşağa gitmek

GERİ DÖNÜŞÜM

Mesaj  Admin Bir Çarş. Kas. 19, 2008 4:00 pm

Doğayı Koruyalım Geri Dönüşüme Destek Olalım

Ülkemizde günde yaklaşık 65 bin ton çöp üretilmektedir. Bütün dünyada olduğu gibi, ülkemizde de özellikle büyük yerleşim birimlerinden insanların karşılaştığı en büyük çevre sorunu çöplerdir. Dünya genelinde çöp dağlarının büyük bir kısmını ambalajlar oluşturmaktadır. Günümüzde ambalaj yapımında kullanılan plastik, cam, kağıt / karton, alüminyum, demir gibi maddelerin bir kısmı çevreye önemli ölçüde zarar verir. Bu zararı en aza indirebilmek için, ambalaj yapımında olabildiğince geri dönüşümlü malzemeler kullanılmalıdır.

Plastik Ambalajlar
Plastiğin doğada yok olma süresi 1000 yıldır. Plastik yandığında, çok tehlikeli bir madde olan ve sera etkisi yaratan dioksin ortaya çıkar.

Cam Ambalajlar
Kullandığımız tüm ürünler içinde % 100 geri dönüştürülebilen ve sonsuz kullanımı olan tek madde camdır. Bir tek cam şişe geri dönüştürüldüğünde, 100 Watlık bir ampulü dört saat yakabilecek enerji tasarruf edilmiş olur.

Kağıt Ambalajlar
Kağıdın hammadesi olan selüloz lifi, odun, pamuk, şeker kamışı ve kullanılmış kağıttan elde edilir. İş dünyasının yazı kağıtları ve fotokopilerden yılda yaklaşık 1 milyon ton atık kağıt ürettiği tahmin edilmektedir. % 100 geri dönüşümlü kağıttan üretilmiş bir ton kağıt; 17 ağaç, 4100 kws enerji ve yaklaşık 26.5 m3 suyun tasarruf edilmesi demektir.

Metal Ambalajlar
Bugün konserve, reçel, hayvan mamaları, tatlılar, çaylar, kahveler, meşrubatlar ve spreyler gibi birçok ürünün saklanmasında metal ambalajlar kullanılmaktadır.

Biz Neler Yapabiliriz?

Alışveriş yaparken geri dönüşüm işareti olan ürünleri satın alabiliriz.
Cam ambalajı tercih edebiliriz.
Plastik poşet ve yiyecek kapları gibi plastik ürünleri yeniden kullanabiliriz.
Şişe ve kavanoz gibi cam saklama ürünlerini tekrar kullanabiliriz. Biriktirip en yakınımızdaki cam kumbaralarına atabiliriz.
Her yere çöp atıp çevreyi kirletenleri mutlaka uyarmamız gerekir.
WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) çalışmalarına destek olabiliriz!

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 49
Kayıt tarihi : 19/11/08

Kullanıcı profilini gör http://egitim1.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz