ÇİÇEKLİ BİTKİLER

Aşağa gitmek

ÇİÇEKLİ BİTKİLER

Mesaj  Admin Bir Çarş. Kas. 19, 2008 6:25 pm

Çiçekli Bitkiler

Çiçekli bitkiler, doğada en çok rastlanan bitkilerdir. Çiçekli bitkiler; açık tohumlular (Ör: çam, selvi) ve kapalı tohumlular (Ör: Kiraz, fasulye, mısır) olarak ikiye ayrılır. Bir çiçekli bitki kök, gövde, yaprak ve çiçekten oluşur.

Kök: Bitkinin, toprağa tutunmasını ve beslenmesini sağlayan bölümüdür. Kök; ana ve yan köklerden oluşur. Kök uçlarında emici tüyler bulunur. Bu tüyler ile bitki, topraktan su ve suda çözünmüş maddeleri alır.


Gövde: Bitkinin genellikle toprak üstünde gelişen, yaprak ve çiçekleri taşıyan kısmıdır. Kökün topraktan aldığı su ve suda çözünmüş maddeleri yapraklara, yapraklarda yapılan besin maddelerini de bitkinin diğer kısımlarına iletir.

Yaprak: Bitkilerin gövde ve dalları üzerinde bulunan, genellikle yeşil renkli, yassılaşmış organıdır. Yaprak ayası adı verilen geniş ve yassı kısmı, birçok bitkide yaprak sapı ile gövdeye bağlanır. Yaprak, bitkinin besin yapmasını (fotosentez), havayla oksijen ve karbon dioksit alışverişini ve terlemesini sağlar. Besin depo eder. Bitki, kökleriyle topraktan aldığı su ve suda çözünmüş madensel maddeleri damarlar vasıtasıyla gövdeye, gövdeden de yapraklarına iletir. Solunum, yaprakta bulunan gözenekler sayesinde yapılır. Havadaki karbon dioksit ve topraktan alınan su; güneş ışığı ve yapraktaki klorofil yardımıyla besine dönüşür. Oksijen açığa çıkar.

Çiçek: Bitkide üremeyi sağlayan organdır. Yaprağın sapının bitiminde hafifçe genişleyen kısma, tabla denir. Tablanın üstünde tomurcuk hâldeyken çiçeği koruyan çanak yapraklar vardır. Çiçeğin en dış kısmı olan çanak yapraklar, yeşil renklidir ve fotosentez yapar.Çanak yaprakların hemen üstünde taç yaprakları bulunur. Bu yapraklar renkli ve kokuludur. Taç yaprakların dip kısmından bal özü sağlanır. Taç yaprakların ortasında ince, uzun iplikler şeklinde erkek organlar vardır. Her erkek organ bir ipçik ve bir başçıktan oluşur. Başçıkta çiçek tozlarının bulunduğu keseler vardır. Çiçek tozları (polenler), bitkinin erkek üreme hücrelerini taşır.

Çiçek tablasının ortasında dişi organ yer alır. Dişi organın alttaki şişkince kısmına yumurtalık denir. Yumurtalığın üzerindeki ince boruya dişicik borusu, borunun ucundaki bölgeye de tepecik denir. Tepecik yapışkan bir sıvı salgılar. Bu sıvı polenlerin tepeciğe yapışmasını sağlar.

Erkek organın başçık kısmındaki keseler olgunlaşınca çatlar. Buradaki çiçek tozları çeşitli yollarla dişi organın tepeciği üzerine taşınır. Buna tozlaşma denir. Tozlaşma; böcek, arı, kelebek veya rüzgarın etkisiyle gerçekleşir. Taşınan çiçek tozları dişi organın tepecik kısmı nemli ve yapışkan olduğu için buraya tutunur. Dış kısmındaki zar çatlayınca, canlı erkek üreme hücresi yumurtalığa iner. Buradaki dişi yumurta hücresi ile birleşir. Böylece döllenme gerçekleşir.

Embarassed Razz

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 49
Kayıt tarihi : 19/11/08

Kullanıcı profilini gör http://egitim1.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz