MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Aşağa gitmek

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Mesaj  Admin Bir Çarş. Kas. 19, 2008 2:52 pm

Mustafa Kemal ******, 1881 yılında, Selânik Koyu'na hakim Ahmet Subaşı Mahallesi'nin üç katlı pembe evinde dünyaya gelmiştir. Babası Ali Rıza Efendi, annesi ise Zübeyde Hanımdı. Doğduğu ay kesin olarak bilinmektedir ancak sonraları kendisi, Samsun'a ayak bastığı gün olan 19 Mayısı doğum günü olarak seçmiştir.

1887- Mustafa, Hafız Efendinin Mahalle Mektebi'nde Öğrenim Hayatına Başladı.

Okula gitme yaşına kadar olağan bir çocukluk geçiren Mustafa, bu aşamada bir sorunla karşılaşacaktı. Annesi Zübeyde Hanım ile babası Ali Rıza Efendi arasında çıkan tartışma, küçük Mustafa'nın alacağı eğitim yüzündendi. Zübeyde Hanım, oğlunun iyi bir dinî eğitim alabilmesi için Hafız Mehmet Efendinin mahalle mektebine gitmesini istiyordu. Babası ise tam tersi görüşteydi, bu düşüncelerini zekice bir planla hayata geçirdi ve Mustafa mahalle mektebinde öğrenimine başladı.
1887- Babası tarafından Şemsi Efendi Okulu'na kayıt edildi.

Mustafa, mahalle mektebinde öğrenim hayatına başlamasından kısa bir süre sonra buradan alınarak çağdaş bir eğitim görmesi için yeni açılan Şemsi Efendi Okulu'na yazdırıldı. Babası Ali Rıza Efendi'nin bu okulu tercih etmesindeki en önemli sebep, okulun batılı yöntemlerle eğitim yapmasıydı. Böylece Mustafa ileride, aydın ve ileri görüşlü bir genç olabilecekti.
1888- Babası Ali Rıza Bey Vefat Etti.


Ali Rıza Efendi, Selânik Evkaf Kâtipliği'nde ve Gümrük memurluğunda bulunmuş, daha sonradan bu görevden ayrılarak tüccarlık yapmıştır. Ancak arka arkaya gelen başarısızlıklar sonucunda bağırsak kanserine yakalanmıştır. 50 yaşlarında iken, bağırsak kanseri yüzünden vefat etmiştir.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 49
Kayıt tarihi : 19/11/08

Kullanıcı profilini gör http://egitim1.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz