PENGUEN ZUZU

Aşağa gitmek

PENGUEN ZUZU

Mesaj  Admin Bir Perş. Kas. 20, 2008 7:02 pm

Razz Yeni arkadaşımız, paytak paytak yürüyen sevimli bir penguen. Razz
Zuzu, Güney kutup bölgesinde yaşayan kalabalık bir penguen ailesinin en küçük üyelerinden biri. Buz üstünde yaşıyor ve şaşırtıcı bir şekilde hiç üşümüyor. Üstelik onun sıcak bir evi ve soğuk havalarda giydiği kalın giysileri de yok.
Peki Zuzu ısının -88 dereceye kadar düştüğü dondurucu soğuklara nasıl dayanıyor dersiniz?

Zuzu ve diğer penguenlerin vücutlarının altındaki kalın yağ tabakası vücut sıcaklıklarının kaybolmasına engel oluyor. Yana doğru, kısa ve paytak adımlarla yürümeleri ise daha az yorulmalarını sağlıyor. Böylece soğuk hava şartlarına karşı daha çok enerji biriktirebiliyorlar. Ayrıca kümeler halinde ve birbirlerine adeta yapışık bir halde yaşayarak kolayca ısınıyorlar.

Aslında uçamayan bir deniz kuşu türü olan penguenlerin diğer hayvanlardan ayrılan daha pek çok ilginç özellikleri var. Örneğin dişi ve erkek penguenin çiftleşmesi sonucunda dişi penguen yalnızca bir yumurta yumurtluyor. Ardından erkek penguen yumurtanın üzerinde yaklaşık 65 gün boyunca kuluçkaya yatıyor. Bu dönem çok zor bir dönem. Çünkü kuluçka süresi boyunca erkek penguen hiç kıpırdamıyor ve yemek yemiyor. O kuluçkaya yatarken dişi penguen de kısa bir süre sonra yumurtadan çıkacak olan yavruları için besin toplamaya çalışıyor.

Zuzu da diğer arakadaşları gibi yumurtadan çıktıktan sonraki ilk iki ayını anne ve babasının ayakları altında geçirdi. Böylece kalabalık penguen topluluğu içinde annesini ve babasını hiç kaybetmedi. Biraz daha büyüdükten sonra ise annesi ve babasını seslerinden tanımaya başladı. Zuzu anne ve babasının çıkardığı özel sesleri ayırt edemeseydi kolayca kaybolabilirdi.

Yaklaşık 17 ayrı türü bulunan penguenler mürekkep balığı, kabuklu deniz hayvanları ve balık avlayarak beslenirler. Uzun süre açlığa dayanabilirler. Çok iyi yüzücüdürler. Uçamazlar ama kar veya buz üzerinde hızla kayabilirler. Ömürleri 30-35 yıl kadardır.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 49
Kayıt tarihi : 19/11/08

Kullanıcı profilini gör http://egitim1.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz