19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

Aşağa gitmek

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

Mesaj  Admin Bir Çarş. Kas. 19, 2008 3:23 pm

19 Mayıs ******’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

I. Dünya Savaşı bittiğinde, müttefiklerimizin yenik sayılması üzerine Osmanlı Devleti de yenik sayıldı. Ve ülkemiz Mondros Antlaşması ile paylaşılmak istenildi.

Mustafa Kemal, ülkenin parçalanmasını istemiyordu. Bunun üzerine Anadolu’dan başlayan bir milli mücadeleyi harekete geçirmeye karar verdi.

19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak bastığında, Türk ulusunun onurunu kurtarmak için ilk adımı atmıştı. Türk ulusu bir anlamda, genç bir ulus olduğunu, dinamik olduğunu Mustafa Kemal’e sahip çıkmakla ispatlamıştır. Nitekim daha sonra ******, 19 Mayıs gününü Türk gençliğine bayram olarak armağan etmiştir.
Her yıl coşku ile kutlanan 19 Mayıs ******’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda orta dereceli okullar spor gösterileri düzenlerler.

Bayram nedeniyle Samsun’dan yola çıkan genç atletler bağımsızlık sembolünü ******’ün geçtiği yollardan Ankara’ya ulaştırırlar.GENÇLİĞE HİTABE
Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahilî ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 49
Kayıt tarihi : 19/11/08

Kullanıcı profilini gör http://egitim1.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz