TELEFON İCADI

Aşağa gitmek

TELEFON İCADI

Mesaj  Admin Bir Çarş. Kas. 19, 2008 3:37 pm

Telefon
Aşağıda 1876 yılında Alexander Graham Bell'in kullandığı ilk telefonu görüyorsunuz. Hayatımızdan bir parça olan telefondan vazgeçmek imkansız gibi. Siz ne dersiniz?1876'da Alexander Graham Bell'in
kullandığı hali ile ilk telefon.

Telefonda, sesinizin dalgaları siz konuşurken ahizedeki mikrofona gider ve mikrofonun diyafram denen bölümünde titreşim yaratırlar. Bu titreşimler elektrik sinyallerine çevrilirler. Elektrik sinyalleri telefon hattı aracılığıyla en yakın santrala ulaşır. Sinyaller bu santraldan başka santrallara geçerek arkadaşınızın telefonuna yönlendirilir. Artık arkadaşınızın telefonu çalmaktadır. Aranan telefonun kulaklığında elektrik sinyalleri bir elektromıknatıs aracılığıyla taşınır ve diyafram denen ince bir metal levhada gerilimleri değiştirir. Bu, diyaframın davulun deri kısmı gibi titremesine yol açar. Böylece sizin sesinizin aynı olan ses dalgaları arkadaşınızın telefonunda oluşur.

1876 yılında Kanada'da bir laboratuvarda icat edilen telefon, daha sonradan haberleşme ağlarında yenilikler yapılmasına sebep olmuştur. Bu buluşlardan birisi, uydu aracılığıyla iletişimdir. Benzer bir buluş, Motorola firmasının Iridium adlı uydu haberleşme ağıdır. Bu ağ 66 haberleşme uydusundan oluşur. Dünya çapında sayısal telefon bağlantısı sağlayan bu sistemde, hiçbir ara kabloya ihtiyaç duyulmamaktadır! Bu tür avantajlar, bilime şu anda sizin bu sayfayı okuyabilmeniz gibi avantajlar kazandırmaktadır.


Bundan sonraki günlerde, büyük olasılıkla uzak mesafelerle konuşurken birbirimizi de görüntülü telefonlar sayesinde göreceğiz. Fakat bunun yeni bir buluş olmadığını ve geçmişinin 1927'lere uzandığını biliyor muydunuz? Ancak, bu fikir bilgisayarda veri sıkıştırma işleminin geliştirilmesi ile pratiğe geçebilmiştir.
Lütfen ödev yardımı içinde aramak istediğin kelimeyi gir
ve ara butonunu tıkla.


Bu kategorideki
diğer konu başlıkları
-- Lütfen Seçiniz -- John LoudDaniel Gabriel FahrenheitJesse RenoBenjamin FranklinPercy SpencerTheodore MaimanEvangelista TorricelliChester CarlsonCarl Friedrich BenzAlbert EinsteinAlexander Graham BellArthur KornAykut BarkaCornelius DrebbelElisha Graves OtisGalileo GalileiJohannes GutenbergSergei KorolevThomas EdisonTim Berners-LeeTükenmez KalemBuzdolabıPusulaYürüyen MerdivenParatonerMikrodalga FırınBarkod OkuyucuFormula OtomobilleriMp3 ÇalıcılarBarometreFotokopi MakinesiAsansörDenizaltıFaks MakinesiFotoğraf MakinesiİnternetKlimaMatbaa MakinesiTelefonTeleskopUçakUyduWright KardeşlerAmpul.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 49
Kayıt tarihi : 19/11/08

Kullanıcı profilini gör http://egitim1.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz