HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ 4 EKİM

Aşağa gitmek

HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ 4 EKİM

Mesaj  Admin Bir Çarş. Kas. 19, 2008 3:19 pm

4 Ekim - Hayvanları Koruma Günü
Hayvanlar bizlerin en yakın dostlarıdır. Onları sevmeli ve her zaman korumalıyız.Canlılar dünyasının önemli bir bölümünü hayvanlar oluşturur. İnsanlar ve bitkiler arasındaki hayatı tamamlayan canlılar grubudur.

İlk insanlar, karşılarındaki hayvanlardan önce korkmuşlardır. Daha sonra vahşi hayvanların saldırısından korunmak için tedbirler almışlardır. İnsanlığın zaman içinde gösterdiği gelişim sayesinde hayvanların evcilleştirilmesi sağlanmıştır. Hayvanları insanlığın yararına kullanıp onların aynı zamanda doğaya da katkılarını sağlamak yönünde bilgiler genişlemiştir.Bazı hayvanlar vahşi doğada bulunurlar ve insanlara zarar verebilirler. Mesela zehirli yılanlar, timsahlar gibi. Ama bazı hayvanlar da bizler için çok yararlıdırlar. Örneğin inekler, koyunlar, balıklar. Biz bu hayvanların sütlerinden, etlerinden, derilerinden yararlanırız. Bazı hayvanları da evimizde besleriz; akvaryum balıkları, kediler, köpekler bizim evcil dostlarımızdır.

Hayvanlar bizim için gereklidirler. Bu yüzden hayvanları sevmeli ve onları korumalıyız.

Ne yazık ki herkes siz Logomotif üyeleri gibi değil.Bazı insanlar hayvanlara kötü davranabiliyorlar. Bunun için hayvanları koruma dernekleri kurulmuştur.Hayvan dostları ilk kez İngiltere'de 1825 yılında bir araya geldiler. Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla Hayvanları Koruma Birliği'ni kurdular. Yurdumuzda Hayvanları Koruma Derneği ilk kez İstanbul’da 1924 yılında kuruldu. Aynı amaçlı dernekler birleşerek Hollanda'nın başkenti Lahey'de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu'nu oluşturdular. 1931 yılında toplanan bu kuruluş 4 Ekim'i Hayvanları Koruma Günü ilan etti.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 49
Kayıt tarihi : 19/11/08

Kullanıcı profilini gör http://egitim1.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz